Lęk po zawale serca dotyka conajmniej 50% pacjentów. Jak sobie z nim radzić?

Większość, o ile omal nie wszyscy pacjenci po zawale, odczuwają lęk przed czymś nieznanym i nieokreślonym, lub strach przed kolejnym zawałem mięśnia sercowego. 

To normalne - zawał serca można porównać do wypadku samochodowego - to ogromny stres, zdarzenie niespodziewane, które pozostaje w pamięci. I tak naprawdę potrzeba nam czasu, by dojść do siebie, zastanowić się, co zrobiliśmy źle i co można teraz zmienić, czy można zapobiec temu w przyszłości. I podobnie jak kierowca samochodu po wypadku samochodowym może mieć problemy z ponownym wsiadaniem do samochodu, tak samo my, możemy mieć problemy z powrotem do życia. Ale to normalne. Tak po prostu jest. Nie bójmy się powiedzieć o tym lekarzowi lub bliskim. Tam najlepiej szukać wsparcia w powrocie od zdrowia.

Jeśli lęk paraliżuje Twoje życie, jeśli mimo dobrego stanu ogólnego, boisz się wrócić do tego, co robiłeś, przydatne mogą okazać się leki. Leki są bezpieczne i skuteczne. Porozmawiaj o tym z lekarzem. Leki można dobrać tak, że nie uzależnisz się od nich. Ponadto leki są często przydatne na pewnym etapie powrotu do zdrowia, a później osoby bez wywiadu w kierunku zaburzeń psychicznych radzą sobie same.

Szacuje się, iż zaburzenia lękowe pod różną postacią występują u ok. 50% pacjentów oddziałów kardiologicznych, choć są i opracowania, których autorzy wskazują, iż praktycznie każdy pacjent po zawale, przechodzi przez etap, w którym pojawia się w mniejszym lub większym stopniu lęk, i stanowi to normalny etap powrotu do zdrowia.

  • Zobacz objawy zespołów lekowych
  • Jak radzić sobie z lękiem?
  • Skrypt relaksacyjny.
  • Ogólne zasady ćwiczeń relaksacyjnych.

Więcej informacji w naszym Poradniku - oszczędzaj papier i pobierz wersję elektroniczną - szczegóły na stronie głównej w zakładce "Poradnik - pierwsze dni po zawale"